Výšlap na Croagh Patrick (26.10.2014)
10.05.2015 11:30
V neděli 12.10.2014 se probudím a co nevidím, venku jasná modrá obloha a sluníčko. Sice jsem stále bojovala s nachlazením, ale téhle příležitosti se muselo využít. Jela jsem tedy na kole do 9km vzdáleného městečka Murrisk. Městečko samo o sobě není nikterak zajímavé, ale je zde turistický ruch díky tomu, že se zde nachází hora Crogh Patrick a je odsud nástupní místo n vyznačenou cestu právě na vrchol hory. A co to vlastně ten Croagh Patrick je?
Na západě Irska nad jižním břehem Clew Bay se tyčí kuželovitý vrchil Croagh Patrick, který byl během tisíciletí námětem mnoha legend. Dnes je cílem vyznavačů všemožnýc náboženství a koná se na něj jedn z největších křesťanských poutí světa.
Samotný název "Croagh" znamená v irštině "Kopec". Tento 764 metrů vysoký Patrikův kopec je opravdu dominantním prvkem zdejší krajiny, tyčící se nad sklanatými pustinami okolního rašeliniště. Podle pověsti přišel v roce 441 svatý Patrik na své velké misionářské výpravě skrze Irsko do hrabství Mayo. První postní sobotu vystoupil na vrchol hory Cruachan Aigil, k níž zdejší pohané pociťovali jistou bázeň. On však nemínil místo s takovým duchovním významen pro tisíce potencionálních křesťanů nevyužít. Po dobu 40 dní obýval horu, držel půst a modlil se za Iry. Jeho skutek zdejším obyvatelům připadal nesmírně statečný, protože věřili, že je vrcholek kopce obýván démony. Poté, co sestoupil dolů, byli obyvatelé přístupnější k jeho poslání, nechali se pokřítit a požadovali vykoupení. Co se během jeho pobytu na Croagh Patrick odehrálo, se stalo tématem mnoha příběhů a legend, v nichž se mísí pravda, mýty a symbolismus. Svatý Patrick se údajně ujistil u samotného Boha, že Irové nikdy neztratí svou víru a že při soudném dni budou spaseni. Na konci svého půstu Patrick opakovaně zvonil na Cloigin Dubh neboli Černý zvon, jejímž zvukem vháněl do propasti Lugnanarrib jedovatá a útočná zvířata, především hady, žáby a další havěť. Clougin Dubh také dobře posloužil v boji proti mračnu zlých duchů ve formě černých ptáků. Ti se rozprchli v okamžiku, kdy Patrick hodil zvon do jejich středu. Tímto činem navždy zbavil Iry zlých sil a nebezpečných zvířat.
Netrvalo dlouho a kopec Croagh Patrick se stal vyhledávaným poutním místem pro celé křesťanské Irsko. Za více jak 1 500 let se na vrchol vyšplhaly proudy poutníků, které před tímo činem nedokázalo zastavit ani špatné počasí, trestné právo či zákazy. Poutníci se o dnes vydávají po 37 km dlouhé poutní stezce s názvem Tóchar Phádraig, která začíná v Ballintoberském opatství vede podél starověké pohanské cesty až na vrchol. Stezka je poměrně náročá a únavná, ale očišťuje tělo i ducha. Odměnou za námahu je pak neskutečný výhled na okolní krajinu. Kdo se necítí na celou 37 km dlouhou stezu, může zvolit kratší verzi, která začíná v Murrisku.
Výšlap na svatou horu Croagh Patrick se stal tradiční činností nejen místních obyvatel, ale také návštěvníků ze zahraničí. Nejčastěi se výšlapy podnikají na Vncovou neděli, teda poslední neděli v červenci. V tuto dobu vystupuje na vrchol až 50 tisíc poutníků, aby se pomodlili ke sv. Patriku. Mnoho z věřících poutníků se vydává dokonce na pochod naboso, ale zúčastnit se ho mohou také nevěřící. Hned poté se 1. srpna koná divoký festival s ohni a tanci, kterým se oslavuje svátek sklizně zvaný Lughnasa. Pokud se vydáte kratší cestou z Murrisku, budete míjet sochu sv. Patrika, která vám požehná na cestu. Následně vystoupáte do sedla v nadmořské výšce 500 metrů, kde se již napojuje původní stezka z Ballintoberského opatství. Právě zde je dobré si odpočinout před následným, obtížným výstupem. Musíte zdolat ještě 260 výškových metrů, které překonáte chůzí po velmi strmé kamenité cestě. Na vrcholu Croagh Patrick se tyčí kostel sv. Patrika, kam se chodí věřící pomodlit a sklonit se před světcem.
Odkaz na fotografie: lucie-cestuje.rajce.idnes.cz/Vyslap_na_Croagh_Patrick_-_Irsko_2014