Greenway aneb cesta z Westportu na Achill Island a zpět (21.9.2014)
10.05.2015 11:27
Ve čtvrtek večer jsme dostali rozvrh služeb na další týden, tak jsme věděli, že budeme mít volný víkend. Tím pádem plán jasný, v sobotu nějaká akce a v neděli odpočinek, abychom si odpočinuli, než nám od pondělí zase začnou celodenní směny. Vzhledem k tomu, že počasí se zatím drží a moc neprší, tak jsme chtěli vyjet do přírody. Vybrali jsme si tedy Greenway na kolech. Zde ve Westportu se o ničem jiném nemluví a má to pořádnou reklamu. Ještě aby ne, když je to pro danou oblast atrakce číslo 1. Cyklostezka je dlouhá 42 km a je rozdělena na tři části: Westport – Newport s délkou trasy 12 km, dále je to Newport – Mulranny s délkou 18 km a poslední část je Mulranny – Achill Island s 11 km.
Cyklostezka v oblasti Mayo je nejvyhledávanějším místem. Jedná se o unikát, který v letní sezóně navštíví snad každý návštěvník. Cyklostezka je tedy velice frekventovaná. Mnoho lidí cyklostezku na jeden zátah nedá, protože cykloturistika zde není rozšířena jako v České republice. Vlastně skoro vůbec. Pojem cyklostezka znají jenom ve městě, a pokud se jedná o nějaké trasy kolem města, to zde není. Proto je cyklostezka rozdělena na tři části. Mnoho rodin s dětmi, nebo starší lidé, jezdí každý den jenom jednu část cyklostezky. V každém městě na cyklostezce nalezneme velké množství půjčoven kol. Není problém si za 15 eur na den půjčit kolo, dojet do dalšího městečka a tam kolo zase vrátit do půjčovny a buď tu přespat (kolo se dá půjčit i s brašnami, vozíkem na děti), nebo se autobusem vrátit zpět do města.
Na cyklostezce nalezneme odpočívadla, kde si člověk může posedět, pokochat se přírodou, odpočinout si a podívat se na informační tabuli, v jaké části cyklostezky se zrovna nachází. Cyklostezka je určena jak pro cykloturistiku, tak pro pěší. Pěší mají možnost z cyklostezky uhnout a pokračovat dále po značených turistických trasách. Velice významná oblast je mezi Newportem a Mullrany, protože se zde nachází národní park Ballycroy.
V Irsku je velice běžné, že každý kousek země (pozemku) někomu patří. Většinou zde vidíme krávy nebo ovce, jak se pasou všude. Proto z 90% je vše oplocené a člověk se nikam nedostane. Zde místy byly pozemky neoplocené a mohli jste potkat ovce přímo na cestách.
Měli jsme tedy to štěstí, že jsme cyklostezku abslovovali mimo sezónu a nenacházelo se tu velké množství lidí. Ať se to nezdá, absolvovat trasu tam a zpět (90 km i se zajížďkama) je docela náročná věc, protože kola zde nejsou tak perfektní jako u nás. Ale bylo velice příjemné podívet se na novou část krajiny Irska, užívat si večerního sluníčka a občasných návštěvníků na cyklostezce.
Odkaz na fotografie: lucie-cestuje.rajce.idnes.cz/Greenway_-_Irsko_2014